Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Trzy dni.
- Tajemnica Chrystusa Umęczonego. Na ten dzień składają się dwie celebracje we wspólnocie: Msza święta Wieczerzy Pańskiej i Liturgia Męki Pańskiej. W międzyczasie wierni towarzyszą Jezusowi w Jego modlitwie, pojmaniu, osądzeniu i krzyżowaniu, w prywatnej modlitwie przy tak zwanej ciemnicy.
- Tajemnica Chrystusa Pogrzebanego. Ten dzień rozpoczyna się adoracją Pana Jezusa w tak zwanym grobie (poprawna nazwa: kaplica adoracji), a kończy pięć minut przed Wigilią Paschalną. Zasadniczo jest to dzień ciszy. Kościół nie sprawuje liturgii. Wierni gromadzą się w świątyniach na adoracji. W polskiej tradycji nazywało się to niegdyś nawiedzaniem grobu Pańskiego.
- Tajemnica Chrystusa Zmartwychwstałego. Liturgi trzecciego dnia rozpoczyna się Wigilią Paschalną (matka wszystkich wigilii), kończy drugimi nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego (niedzielny wieczór).
Gdybyśmy chccieli używać poprawnej terminologii, trzeba odpowiednio mówić o pierwszym, drugim i trzecim święcie, odpowiadającym danemu dniu Triduum. Poniedziałek i następne dni, to juz Oktawa Wielkanocy. W liturgii jest jedno czytanie z Nowego Testamentu i nie odmawia się "Wierzę w Boga".
Poniżej fotorelacja z Mszy świętej Wierzeczy Pańskiej, przygotowana przez Panią Dorotę Pyszkowską.
Wróciliśmy do czasu sprzed pandemii. To znaczy wrócły zwyczaje i tradycje parafialne. Także procesja w Niedzielę Palmową.
Stanęliśmy jak zwykle przy figurze Matki Bożej w lesie na Czarnem i uświadomiliśmy sobie, że Wielkiego Tygodnia, że Triduum Paschalnego, nie da sie przeżyć "siedząc". Liturgia zaprasza, byśmy wyruszuly w drogę. Podążali za Jezusem od Betanii, przez Górę Oliwną, Wieczernik, Golgotę, zatrzymali sę nad grobem i wsłuchali w wołanie Jezusa w Otchłani, wreszcie z niewiastami i apostołami pobiegli do pustego grobu. To jest dynamika liturgii i jej piękno.
Zatem ruszyliśmy....
Fotogaleria jak zwykle przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską.
13 lutego br. nasza parafia świętowała jubleusz 50-lecia swojego istnienia.
Przypomnijmy. Utworzona została dekretem biskupa włocławskiego Jana Zaręby, podpisanym 2 lutego 1972 roku. Wszedł on w życie 6 lutego tego roku. Pierwszym proboszczem został, zamieszkujący tu od dwóch lat w utworzonym uprzednio środku duszpasterskim, ksiądz Stefan Kaczmarek, którzy w zamian za obecną plebanię oddał gospodarstwo w Dąbiu nad Nerem, które otrzymał w spadku po swoich rodzicach.
Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok niego stanęli przy ołtarzu rodacy: Ksiądz Marian bronikowski i ksiądz Artur Krzyżanowski. Dopełnieniem uroczystości był przyjęty przez trzydzieści dziewięć dziewcząt i chłopców sakrament bierzmowania.
Z okazji jubileuszu złożono okolicznościowe dary:
- Ksiądz Marian Bronikowski ofiarował symbol: cegłę wyjątą z drzwi świętych Bazyliki Świętego Piotra w roku 2016 (Jubileusz Miłosierdzia), byśmy naszą wspólnotę parafialną budowali na fundamencie Bożego Miłosierdzia i przekazał 300 egzemplarzy Listu Franciszka do Rodzin, opublikowanego z okazji Roku Amoris laetitiae.
- Ksiądz Artur Krzyżanowski ofiarował biały ornat z symbolami eucharystycznymi.
- Zarząd i Rada Gminy Baruchowo komplet lekcjonarzy mszalnych w nowym tłumaczeniu.
- Rada parafialna ufundowała tablicę, upamiętniająca dotychczasowych proboszczów naszej parafii.
- Parafianie przekazali na dar ołtarza kwotę (zbiórki po wioskach i ofiary ndywidualne) kwotę 7 960 zł. O przeznaczeniu ofiary zdecyduje w najbliższym czasie rada parafialna.
- Rodzice bierzmowanych udekorowali światecznie kościółw.
W imieniu parafii księdza biskupa powitała pani Jolanta Tomaszewska ze Skrzynek. W imieniu bierzmowanych dziękował za udzielenie tego sakramentu Bartlomiej Zieliński z Gorenia Dużego.
Poniżej fotorelacja z uroczystości, tradycyjnie przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską z Krzewentu.
W pierwszą niedzielę września tradycyjnie dziękowaliśmy Bogu i ludziom za tegoroczne plony. Ponieważ zmniejszono związane z epidemią restrykcje sanitarne po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy świętować w tak dużym gronie i modlić się o to, by z tak ciężko w tym roku zebranego ziarna na chleb nikomu go nie zabrakło.
Szczególne podziękowania należą sie rodzinom przygotowującym wieńce dożynkowe i chleb. Są to:
Wieńce:
Skrzynki – Andrzej Sadło, Marek Wawrzyniak;
Goreń – Elżbieta Krygier, Kazimierz Widawski;
Krzewent – Waldemar Dulski; Sławomir Stasiak;
sołectwo Okna – Baranowski Józef (Okna), Sławomir Sobierajski (Justynkowo)
Chleb:
Skrzynki – Arkadiusz Matusiak
Czarne-Radziszewo – Paweł Wawrzyński
Trzebowo – Piotr Bugdał
Okna – Antoni Jasiakiewicz
Dębowo – Roman Justyński
Lubaty – Henryk Szreder
Goreń – Henryk Rosiński
Krzewent – Tomasz Zamerski
Poniżej dożynki parafialne w obiektywie pani Doroy Pyszkowskiej
Jedna z pięknych, pielęgnowanych w naszej parafii tradycji. Zakończenie oktawy Bożego Ciała, połączone z poświęceniem wianków. Czyli bukietów, złożonych z ziół i kwiatów. By zdobyć niektóre z nich trzeba odbyć długą wyprawę do lasu. W miejsca sobie tylko znane.
Prezentujemy małą galerię zdjęć z dzisiejszego święta. Dziękujemy Julii Murawskiej za uchwycenie smartfonem i oddanie klimatu uroczystości.