Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Trzy dni.

  1. Tajemnica Chrystusa Umęczonego. Na ten dzień składają się dwie celebracje we wspólnocie: Msza święta Wieczerzy Pańskiej i Liturgia Męki Pańskiej. W międzyczasie wierni towarzyszą Jezusowi w Jego modlitwie, pojmaniu, osądzeniu i krzyżowaniu, w prywatnej modlitwie przy tak zwanej ciemnicy.
  2. Tajemnica Chrystusa Pogrzebanego. Ten dzień rozpoczyna się adoracją Pana Jezusa w tak zwanym grobie (poprawna nazwa: kaplica adoracji), a kończy pięć minut przed Wigilią Paschalną. Zasadniczo jest to dzień ciszy. Kościół nie sprawuje liturgii. Wierni gromadzą się w świątyniach na adoracji. W polskiej tradycji nazywało się to niegdyś nawiedzaniem grobu Pańskiego.
  3. Tajemnica Chrystusa Zmartwychwstałego. Liturgi trzecciego dnia rozpoczyna się Wigilią Paschalną (matka wszystkich wigilii), kończy drugimi nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego (niedzielny wieczór).

Gdybyśmy chccieli używać poprawnej terminologii, trzeba odpowiednio mówić o pierwszym, drugim i trzecim święcie, odpowiadającym danemu dniu Triduum. Poniedziałek i następne dni, to juz Oktawa Wielkanocy. W liturgii jest jedno czytanie z Nowego Testamentu  i nie odmawia się "Wierzę w Boga".

Poniżej fotorelacja z Mszy świętej Wierzeczy Pańskiej, przygotowana przez Panią Dorotę Pyszkowską.

 

Wróciliśmy do czasu sprzed pandemii. To znaczy wrócły zwyczaje i tradycje parafialne. Także procesja w Niedzielę Palmową.

Stanęliśmy jak zwykle przy figurze Matki Bożej w lesie na Czarnem i uświadomiliśmy sobie, że Wielkiego Tygodnia, że Triduum Paschalnego, nie da sie przeżyć "siedząc". Liturgia zaprasza, byśmy wyruszuly w drogę. Podążali za Jezusem od Betanii, przez Górę Oliwną, Wieczernik, Golgotę, zatrzymali sę nad grobem i wsłuchali w wołanie Jezusa w Otchłani, wreszcie z niewiastami i apostołami pobiegli do pustego grobu. To jest dynamika liturgii i jej piękno.

Zatem ruszyliśmy....

Fotogaleria jak zwykle przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską.

13 lutego br. nasza parafia świętowała jubleusz 50-lecia swojego istnienia.

Przypomnijmy. Utworzona została dekretem biskupa włocławskiego Jana Zaręby, podpisanym 2 lutego 1972 roku. Wszedł on w życie 6 lutego tego roku. Pierwszym proboszczem został, zamieszkujący tu od dwóch lat w utworzonym uprzednio środku duszpasterskim, ksiądz Stefan Kaczmarek, którzy w zamian za obecną plebanię oddał gospodarstwo w Dąbiu nad Nerem, które otrzymał w spadku po swoich rodzicach.

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok niego stanęli przy ołtarzu rodacy: Ksiądz Marian bronikowski i ksiądz Artur Krzyżanowski. Dopełnieniem uroczystości był przyjęty przez trzydzieści dziewięć dziewcząt i chłopców sakrament bierzmowania.

Z okazji jubileuszu złożono okolicznościowe dary:

  • Ksiądz Marian Bronikowski ofiarował symbol: cegłę wyjątą z drzwi świętych Bazyliki Świętego Piotra w roku 2016 (Jubileusz Miłosierdzia), byśmy  naszą wspólnotę parafialną budowali na fundamencie Bożego Miłosierdzia i przekazał 300 egzemplarzy Listu Franciszka do Rodzin, opublikowanego z okazji Roku Amoris laetitiae.
  • Ksiądz Artur Krzyżanowski ofiarował biały ornat z symbolami eucharystycznymi.
  • Zarząd i Rada Gminy Baruchowo komplet lekcjonarzy mszalnych w nowym tłumaczeniu.
  • Rada parafialna ufundowała tablicę, upamiętniająca dotychczasowych proboszczów naszej parafii.
  • Parafianie przekazali na dar ołtarza kwotę (zbiórki po wioskach i ofiary ndywidualne) kwotę 7 960 zł. O przeznaczeniu ofiary zdecyduje w najbliższym czasie rada parafialna.
  • Rodzice bierzmowanych udekorowali światecznie kościółw.

W imieniu parafii księdza biskupa powitała pani Jolanta Tomaszewska ze Skrzynek. W imieniu bierzmowanych dziękował za udzielenie tego sakramentu Bartlomiej Zieliński z Gorenia Dużego.

Poniżej fotorelacja z uroczystości, tradycyjnie przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską z Krzewentu.

W pierwszą niedzielę września tradycyjnie dziękowaliśmy Bogu i ludziom za tegoroczne plony. Ponieważ zmniejszono związane z epidemią restrykcje sanitarne po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy świętować w tak dużym gronie i modlić się o to, by z tak ciężko w tym roku zebranego ziarna na chleb nikomu go nie zabrakło.

Szczególne podziękowania należą sie rodzinom przygotowującym wieńce dożynkowe i chleb. Są to:

Wieńce:
Skrzynki – Andrzej Sadło, Marek Wawrzyniak;
Goreń – Elżbieta Krygier, Kazimierz Widawski;
Krzewent – Waldemar Dulski; Sławomir Stasiak;
sołectwo Okna – Baranowski Józef (Okna), Sławomir Sobierajski (Justynkowo)

Chleb:
Skrzynki – Arkadiusz Matusiak
Czarne-Radziszewo – Paweł Wawrzyński
Trzebowo – Piotr Bugdał
Okna – Antoni Jasiakiewicz
Dębowo – Roman Justyński
Lubaty – Henryk Szreder
Goreń – Henryk Rosiński
Krzewent – Tomasz Zamerski

Poniżej dożynki parafialne w obiektywie pani Doroy Pyszkowskiej

Jedna z pięknych, pielęgnowanych w naszej parafii tradycji. Zakończenie oktawy Bożego Ciała, połączone z poświęceniem wianków. Czyli bukietów, złożonych z ziół i kwiatów. By zdobyć niektóre z nich trzeba odbyć długą wyprawę do lasu. W miejsca sobie tylko znane.

Prezentujemy małą galerię zdjęć z dzisiejszego święta. Dziękujemy Julii Murawskiej za uchwycenie smartfonem i oddanie klimatu uroczystości.